Klepp kommune
Det er nesten førti år siden hun vokste opp i huset, men som en ny generasjon huseier ønsker de å sette sitt preg på både huset og hagen.
Stedet er historisk og ligger midt i hjertet av Jæren. Tomten er avgrenset av en steinmur og i et duvende landskap. Det er typisk for Jæren, men i tillegg bærer tomten preg av å være et skogslandskap. Det er uvanlig. Vi ønsker å forsterke følelsen av skog og skogsbunn: Et hus i skogen.
Det var et ønske fra huseier at tomten ble tilrettelagt for:
-nytteplanter og bærbusker
- eple/pærelund
- koselige sitteplasser
- hønsehus og voilér
- drivhus med pottebenk og plantekasser
- terrasse skjermet for vind (i den grad det er mulig)
- nytt inngangsparti
- område for kompost, avfall og oppbevaring av redskaper
I tillegg til beplantning er planlegging av nivåer, trapper, støttemurer, espaljé, rekkverk osv. (hagens grå del) særdeles viktig. Den grå og grønne delen skal fungere sammen som én helhet.
I samarbeid med Hafsahl Hageplan laget vi en omfangsrik plan: Utstrakt bruk av både steinmur og skifer, men også en detaljert planteliste og anbefalinger for fremtidig skjøtsel.
En hage blir ikke til over natten, men det er fint å jobbe etter en plan.